κέντρο ελέγχου τηλεοράσεων > συναυλία SAMEBITO Dante | Χριστοδούλου | Κλωνής | Καταχανάς ● Κέντρο Ελέγχου Τηλεοράσεων Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2019 | 21:00 | 6€ Ο Alex Dante (κιθάρα), ο Κωστής Χριστοδούλου (πιάνο), ο Δημήτρης Κλωνής (τύμπανα) και ο Μιχάλης Καταχανάς (βιόλα) θα αυτοσχεδιάσουν ελεύθερα στη σκηνή του ΚΕΤ την Πέμπτη 24 Οκτωβρίου. Ο τίτλος της συναυλίας είναι εμπνευσμένος από έναδιήγημα του Λευκάδιου Χέρν. Το Σαμεμπίτο ήταν ένα πλάσμα μισό άνθρωπος μισό καρχαρίας που ζούσε στα παλάτια τωνθαλασσών και εργαζόταν ως φρουρός του Βασιλιά. Υπέπεσε όμως σε ένα σφάλμα και το εξόρισαν στη γη μαζί με τους ανθρώπους.Οι άνθρωποι πολύ σύντομα έπιασαν και φυλάκισαν το παράξενο πλάσμα και αυτό από τη θλίψη του άρχισε να κλαίει. Όμως ταδάκρυά του όταν στέγνωσαν έγιναν διαμάντια. Alex Dante Ο Alex Dante γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Ηράκλειο Κρήτης. Σπούδασε στο Τμήμα Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών στο Ε.Μ.Π. και παράλληλα στο Ωδείο Μουσικής Πράξης. Αποφοίτησε από το τμήμα του West London University (London College of Music) με το πτυχίο Licentiate of Teacher’s Diploma. Έχει συνεργαστεί και συνυπάρξει με πολλούς έλληνες καλλιτέχνες αλλά και με σημαντικούς μουσικούς του εξωτερικού όπως οι: Bill Frisell, Kenny Wollessen, Alan Zavod (Frank Zappa), Monophonics, Soul Jazz Orchestra, Διονύσης Σαββόπουλος, Πάνος Κατσιμίχας, Σωτηρία Λεονάρδου, Στάμος Σέμσης, Νίκος Ζουρνής, Συμφωνική ορχήστρα νέων Κρήτης (διεύθυνση ορχήστρας Νίκος Πλατύραχος), Penny and the Swingin’ Cats, George Zervos κ.ά. Κωστής Χριστοδούλου Ο Κωστής Χριστοδούλου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1983 και μεγάλωσε στη Σπάρτη όπου άρχισε να ασχολείται με τη μουσική μαθαίνοντας ρεμπέτικα τραγούδια, παίζοντας κλασικό πιάνο και συμμετέχοντας σε τοπικά ροκ συγκροτήματα. Το 2001, στην Αθήνα,ήρθε σε επαφή με τη jazz μουσική, όταν άρχισε μαθήματα jazz πιάνου με τον Σταύρο Λάντσια. Από το 2002 μέχρι το 2006 έζησεστην Κέρκυρα, όπου ως φοιτητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίου, παρακολούθησε μαθήματα με τους Γιώργο Κοντραφούρη, Δημήτρη Καλαντζή και Δήμο Δημητριάδη. Συνέχισε τις σπουδές του στο Ελσίνκι της Φινλανδίας, στοτμήμα Jazz της Ακαδημίας Sibelius (2007-2008). Από τον Σεπτέμβριο του 2008 ζει και εργάζεται στην Αθήνα. Δημήτρης Κλωνής Ο Δημήτρης Κλωνής γεννήθηκε το 1984 στην Αθήνα. Σε ηλικία 14 ετών ξεκινά τη σπουδή του στα drums κοντά στον Πέτρο Δαχτυλίδη και εν συνεχεία κοντά στον Γιάννη Φλώρο, όπου και διδάσκεται την περίφημη ‘ντραμιστική’ κληρονομιά που άφησε ο μεγάλος Alan Dawson. Το 2010 και μετά την αποφοίτησή του από το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο (Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών), εισέρχεται ταυτόχρονα σε δυο μουσικές σχολές στην Ολλανδία: Conservatorium van Amsterdam και Rotterdam Jazz Academy (Codarts). Σπουδάζει για πολύ μικρή χρονική περίοδο στην πρώτη, όπου παρακολουθεί μαθήματα με τους Lucas Van Merwijk, Maurcel Serierse και Victor Oskam. Έχει παρακολουθήσει κύκλο μαθημάτων jazz αρμονίας με καθηγητή τον Γρηγόρη Μπάτση καθώς και σεμινάρια και ιδιαίτερα μαθήματα με τους Kendrick Scott, Adam Nussbaum, Jojo Mayer και Akira Jimbo. Είναι κάτοχος Πτυχίου Αρμονίας (2009) και Πτυχίου Αντίστιξης (2012) με καθηγητή τον Ορέστη Χατζηνάκη. Έχει συνεργαστεί με σπουδαία ονόματα της εγχώριας jazz σκηνής, όπως οι: Τάκης Πατερέλης, Γιώργος Κοντραφούρης, Γιώτης Σαμαράς, Δημήτρης Τσάκας, Παντελής Μπενετάτος, Δημήτρης Καλαντζής, Κώστας Κωνσταντίνου, Περικλής Τριβόλης, Δημήτρης Σεβδαλής, Βάσω Δημητρίου, καθώς και με ξένους καλλιτέχνες όπως οι: Femi Temowo (Roots, Amy Winehouse), Michael Weisberger (Milo Ζ), Yoel Soto, Enrique Pascual, Adedeji Adetayo, Aline de Lima. Έχει επίσης συνεργαστεί με τους Φοίβο Δεληβοριά, Μάρθα Φριντζήλα, Δώρο Δημοσθένους και Πέτρο Θεοτοκάτο. Αυτή την περίοδο ζει στην Αθήνα όπου και εργάζεται σαν full-time μουσικός παίζοντας με πληθώρα σχημάτων, ηχογραφώντας και διδάσκοντας. Μιχάλης Καταχανάς Ο Μιχάλης Καταχανάς γεννήθηκε στον Πειραιά. Ξεκίνησε μαθήματα κλασικού βιολιού σε ηλικία 8 ετών με τον Κώστα Καβάκο. Το 1990 εισήχθη στο Πειραματικό Μουσικό Γυμνάσιο Παλλήνης και το 1999 στο Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Ιονίου Πανεπιστημίουαπ ́όπου αποφοίτησε το 2006, υπό την επίβλεψη του Δήμου Δημητριάδη. Το 2008 έγινε δεκτός για μεταπτυχιακές σπουδές στο Τμήμα Σύγχρονου Αυτοσχεδιασμού του New England Conservatory of Music στη Βοστώνη των Η.Π.Α, ως υπότροφος του «Ιδρύματος Fulbright». Μαθήτευσε κοντά σε σημαντικούς καθηγητές όπως οι Charlie Banakos και Ran Blake. Στις αρχές του 2012σχηματίζει το Michalis Katachanas Quartet και πραγματοποιεί συναυλίες σε πολλές μουσικές σκηνές αλλά και ηχογραφήσεις για τοραδιόφωνο και την τηλεόραση. Ως Jazz βιολίστας και συνθέτης έχει συνεργαστεί με πολλούς καταξιωμένους έλληνες συνθέτες (Νίκο Ξυδάκη, Μίμη Πλέσσα, Κατερίνα Φωτεινάκη, κ.ά.) και ξένους μουσικούς (Jackie Leven, Antony Coleman, Joe Tornabene κ.ά.).Συνθέτει και παίζει μουσική για θεατρικές παραστάσεις (Όρνιθες, Πόλεμος Τοπίων, Ένα Καρφί στον Τοίχο, Τρισεύγενη). Έχει στο ενεργητικό του δυο προσωπικούς δίσκους (Μurderess και Το Τρίτο Χρέος) και πολυάριθμες συμμετοχές σε ηχογραφήσεις εντός καιεκτός Ελλάδας. Από το 2014 είναι διδάσκων στο Τμήμα Jazz του Ωδείου Αθηνών. ___________________________________________________________ κέντρο ελέγχου τηλεοράσεων Κύπρου 91Α & Σικίνου 35Α, 11364 Κυψέλη, Αθήνα 213.00.40.496 & 69.45.34.84.45 ΠΡΟΣΒΑΣΗ: με λεωφορείο (στάση Καλλιφρονά): 054, 608, 622, Α8, Β8 με τρόλεϊ (στάση Καλλιφρονά): 3, 5, 11, 13, 14 / (στάση Πλατεία Κυψέλης): 2, 4 με ΗΣΑΠ: στάση Άγιος Νικόλαος (15 λεπτά με τα πόδια) https://polychorosket.gr https://www.facebook.com/tvcontrolcenter/ https://twitter.com/TVControlCenter https://www.instagram.com/TVControlCenter/ https://www.flickr.com/photos/polychorosket/albums Comments are closed.
|
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ This section will not be visible in live published website. Below are your current settings: Current Number Of Columns are = 2 Expand Posts Area = Gap/Space Between Posts = 10px Blog Post Style = card Use of custom card colors instead of default colors = Blog Post Card Background Color = current color Blog Post Card Shadow Color = current color Blog Post Card Border Color = current color Publish the website and visit your blog page to see the results Archives
July 2024
|
Αλκίφρονος 3 - Κάτω Πετράλωνα
Αθήνα Τ.Κ. : 11835
[email protected]
[email protected]
www.theathinaiart.com
Όροι χρήσης: Με βάση το Ν. 2121/93 περί μη αναδημοσιεύσιμου μέρους ή όλου του κειμένου
χωρίς άδεια του υπογράφοντος