της Μαρίας Σούμπερτ Ο Ολλανδός ιστορικός Γιόζαν Χουζίνγκα πίστευε πως η Μυθολογία δεν είναι άλλο παρά την παιγνιώδη απόπειρα του ανθρώπου να κατανοήσει τον κόσμο. Μερικές δεκαετίες αργότερα ο Carl Jung πίστευε πως οι μύθοι και τα σύμβολα μπορούσαν να εμφανιστούν τοπικά σε κάθε γωνιά της γης και ωστόσο να ταυτίζονται, ενώ ταυτόχρονα σημείωνε πως ένας μύθος δεν ήταν απλώς από μόνος του ένας μύθος. Ήταν μύθος για κάποιον. Με τον τρόπο αυτό συνέδεσε την παράδοση, την κοινότητα, τον κοινό τρόπο σκέψης και τις κοινές προσλαμβάνουσες ενός τόπου με την μυθολογική δημιουργία, η οποία για τον Γάλλο ψυχαναλυτή Didier Anzieu υπήρξε συνέχεια των πρωτόγονων τελετουργικών πράξεων, οι οποίες συνδέονται με τις ασυνείδητες φαντασιώσεις. Κάπως έτσι η Μυθολογία, παρ’ ότι χιλιάδες χρόνια παλιά, μιλάει ακόμα στο συλλογικό μας ασυνείδητο. Δεν υπάρχουν παιδιά –ή είναι ελάχιστα- που δεν έχουν ακούσει ποτέ για τον Ηρακλή και το Θησέα, την Αριάδνη και την Αταλάντη. Και μπορεί να θεωρείται εύκολο είδος αφήγησης –οι ιστορίες είναι παλιές και γνωστές- αλλά δεν είναι. Θέλει τέχνη και μαστοριά και φαντασία και έναν δικό σου ξεχωριστό τρόπο αν θέλεις σήμερα να μιλήσεις στα παιδιά για την αρχαία ελληνική μυθολογία. Θέλει να επιλέξεις τα επεισόδια που θα αφηγηθείς, τι μπορείς να τους πεις και πώς μπορείς να το χρωματίσεις, να ξέρεις το μύθο καλά και από αυτόν να αρχίσεις να πλέκεις την αφήγησή σου. Όπως κάνει η Μαρία Αγγελίδου στη σειρά «Ταξίδια στη Μυθολογία», όπου ξεκινάει από την γέννηση του κόσμου, προχωράει στις περιπέτειες των θεών για να φτάσει σιγά σιγά στις περιπέτειες των ανθρώπων που τα έβαλαν με τους θεούς. Με έξι ιστορίες ανά τεύχος, μας περιγράφει την ενιαία κατάσταση του παλιού κόσμου, όταν η Γη και ο Ουρανός ήταν ένα και γεννούσε η Γη συνεχώς παιδιά –τεράστια παιδιά, υπερφυσικά. Και πως ο Κρόνος αφού κατάπιε το Χρόνο χώρισε τους γονείς του, και πήρε τη βασιλεία του κόσμου. Και για να μην εκθρονιστεί ο ίδιος κατάπινε όλα τα παιδιά του, μέχρι που ο Δίας κατάφερε να τον εκθρονίσει. Κάπως έτσι ξεκινάει ο κόσμος για τους αρχαίους Έλληνες, με έναν τρόπο ιδιαίτερα εσωτερικό, που μπορεί να διαβαστεί ψυχαναλυτικά και να ταιριάξει στο αναπτυξιακό εκείνο στάδιο του ανθρώπου –και της ανθρωπότητας;- όπου η απόλαυση περνάει από το στόμα. Διαβάζοντας λοιπόν για τον Ορφέα, τον Περσέα και το Θησέα, την Δάφνη, την Αταλάντη και την Αράχνη, αλλά και για όλους εκείνους τους θεούς, τους Τιτάνες και τους ήρωες στους οποίους πίστεψαν στα αρχαία χρόνια, συνειδητοποιεί κανείς την σύνδεσή του με τη γη, τον τόπο και το χρόνο –τον χρόνο άχρονο των παραμυθιών, των μύθων και των θρύλων. Ταξίδια στη Μυθολογία Μαρία Αγγελίδου Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ Εικονογράφηση: Ίρις Σαμαρτζή Εκδόσεις Παπαδόπουλος ISBN: 978-960-569-546-0 Τιμή: 9,99 € Ηλικία: 7+ Μαρία Αγγελίδου ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ Εικονογράφηση: Ίρις Σαμαρτζή Εκδόσεις Παπαδόπουλος ISBN: 978-960-569-548-4 Τιμή: 9,99 € Ηλικία: 7+ Μαρία Αγγελίδου ΚΑΤΟΡΘΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ Εικονογράφηση: Ίρις Σαμαρτζή Εκδόσεις Παπαδόπουλος ISBN: 978-960-569-549-1 Τιμή: 9,99 € Ηλικία: 7+ Μαρία Αγγελίδου ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΘΕΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ Εικονογράφηση: Ίρις Σαμαρτζή Εκδόσεις Παπαδόπουλος ISBN: 978-960-569-547-7 Τιμή: 9,99 € Ηλικία: 7+ Comments are closed.
|
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ This section will not be visible in live published website. Below are your current settings: Current Number Of Columns are = 2 Expand Posts Area = Gap/Space Between Posts = 10px Blog Post Style = card Use of custom card colors instead of default colors = Blog Post Card Background Color = current color Blog Post Card Shadow Color = current color Blog Post Card Border Color = current color Publish the website and visit your blog page to see the results Archives
July 2024
|
Αλκίφρονος 3 - Κάτω Πετράλωνα
Αθήνα Τ.Κ. : 11835
[email protected]
[email protected]
www.theathinaiart.com
Όροι χρήσης: Με βάση το Ν. 2121/93 περί μη αναδημοσιεύσιμου μέρους ή όλου του κειμένου
χωρίς άδεια του υπογράφοντος