της Μαρίας Σούμπερτ Ένα δέντρο φυτρώνει πάνω στο κεφάλι ενός παιδιού και όλοι αναστατώνονται. Ο μικρός μας ήρωας ντρέπεται τόσο πολύ για αυτό το περίεργο πράγμα που του συμβαίνει, που προσπαθεί πολύ να το κρύψει. Και παρ’ ότι κανένα παιδί δεν είναι ίδιο με τα άλλα παιδιά, ούτε ένα δέντρο είναι ίδιο με τα υπόλοιπα –όλα τα παιδιά (για τα δέντρα δεν γνωρίζω) θέλουν κάποια στιγμή να μοιάζουν το ένα με το άλλο, να μην ξεχωρίζουν. Να ανήκουν. Πώς μπορείς όμως να ανήκεις όταν στο κεφάλι σου φυτρώνει ένα δέντρο; Όταν οι συμμαθητές σου σε δείχνουν με το δάχτυλο και οι γονείς τους πλαταγιάζουν αποδοκιμαστικά τα χείλη, κάνοντας αυτό το ενοχλητικό «τς, τς, τς». Όταν λοιπόν ένα πρωί φύγει από το σπίτι του θα συναντήσει στο πάρκο έναν περίεργο κύριο με μαύρο κοστούμι –συγνώμη, μαύρο φράκο, μανσέτες και σούπερ αστραφτερά μανικετόκουμπα. Αυτός λοιπόν ο περίεργος άνθρωπος θα του αλλάξει την άποψη για το διαφορετικό: θα ήταν περίεργο και δύσκολο αν στο κεφάλι του φύτρωνε άγαλμα στρατηγού, αν είχε έναν ζωολογικό κήπο εκεί πάνω με βαριεστημένα λιοντάρια, ή ένα συνεργείο επισκευής δρόμων. Και συνεχίζει μιλώντας του για όλους εκείνους τους ανθρώπους που γνώρισε με κάτι περίεργο πάνω στο κεφάλι τους: ένα ξυπνητήρι, ένα παγωτό, μια σκάλα και μια καμηλοπάρδαλη κ.ο.κ. μέχρι που κι εκείνος βγάζει το φράκο του και από κάτω εμφανίζεται ένα ζευγάρι όμορφα –αλλά ιδιαίτερα διαφορετικά απ’ ότι έχουμε συνηθίσει στους ανθρώπους- φτερά. Τι μπορεί λοιπόν να φυτρώνει στο κεφάλι καθενός μας; Είναι οι ιδέες μας; Οι σκέψεις μας; Οι στόχοι και τα όνειρά μας; Και αν αυτά φυτρώνουν στο κεφάλι, τα συναισθήματά μας που φυτρώνουν; Το κεφάλι συνδέεται –καλώς ή κακώς- με ένα περισσότερο γνωσιακό κομμάτι, αυτά που ξέρουμε, αυτά που οργανώνουμε, αυτά που ορίζουν τη συμπεριφορά μας. Υπάρχουν όμως και άλλα κομμάτια που μας κάνουν διαφορετικούς και ίσως αυτά να μην φαίνονται τόσο πολύ γιατί έχουμε μάθει να τα κρύβουμε κάτω από φαρδιές ζακέτες και μακριά ρούχα. Η Ροδούλα Παππά γράφει λοιπόν ένα παιδικό βιβλίο για όλα όσα μας διαφοροποιούν μεταξύ μας και κερδίζει το Κρατικό Βραβείο Λογοτεχνικού Παιδικού Βιβλίου 2013. Και καλά κάνει. ![]() Ροδούλα Παππά Το παιδί που στο κεφάλι του φύτρωσε ένα δέντρο Εικονογράφηση: Paolo Ghezzi Εκδόσεις Νεφέλη ISBN: 978-960-504-047-5 Τιμή: € 11,10 Ηλικία: 6+ Comments are closed.
|
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ This section will not be visible in live published website. Below are your current settings: Current Number Of Columns are = 2 Expand Posts Area = Gap/Space Between Posts = 10px Blog Post Style = card Use of custom card colors instead of default colors = Blog Post Card Background Color = current color Blog Post Card Shadow Color = current color Blog Post Card Border Color = current color Publish the website and visit your blog page to see the results Archives
July 2024
|
Αλκίφρονος 3 - Κάτω Πετράλωνα
Αθήνα Τ.Κ. : 11835
[email protected]
[email protected]
www.theathinaiart.com
Όροι χρήσης: Με βάση το Ν. 2121/93 περί μη αναδημοσιεύσιμου μέρους ή όλου του κειμένου
χωρίς άδεια του υπογράφοντος