της Μαρίας Σούμπερτ Ο βασιλιάς Κοντοπίθαρος έχοντας πλέον παντρευτεί την αγαπημένη του Ροζούλα έχει γίνει πατέρας δύο υπέροχων, γλυκύτατων διδύμων. Της Αφράτης και του Γοδεφρίδου. Επίσης παράλληλα με την πατρότητα, διοικεί το βασίλειό του με σύνεση, ακούγοντας τις παραινέσεις της Ροδούλας και λειτουργώντας το Θαρρέτειον, το πρώτο Πανεπιστήμιο της χώρας, στο οποίο μπορούσαν να σπουδάσουν όλοι και το οποίο λειτούργησε με βάση το όραμα του πατέρα του, βασιλιά Θαρρετού, για την δημόσια βιβλιοθήκη. Όλα λοιπόν όμορφα και υπέροχα. Γιατί ήδη από το πρώτο βιβλίο της σειράς, ο βασιλιάς Κοντοπίθαρος έχει εξορίσει τον Παραδόπιστο και την κόρη του Ψηλομύτα στο βασίλειο της Τσιγκουνοχώρας. But now that’s all history, που λένε και στην Πλατανοχώρα, γιατί το θέμα αυτού του βιβλίου είναι τα γενέθλια των διδύμων. Για τα οποία η νταντά τους, η κυρία Τρανταφυλλένια, θα οργανώσει τα πιο θεσπέσια και συνάμα ατυχή γενέθλια, αφού την ημέρα εκείνη τα δύο παιδιά θα πέσουν θύματα απαγωγής. Του Παραδόπιστου και της Ψηλομύτας, προφανώς. Όλο το βασίλειο θα κινητοποιηθεί, αλλά τελικά η ιστορία θα δράσει σε δύο παράλληλες γραμμές: τα παιδιά πείθουν τους απαγωγείς τους πως έχουν να τους προσφέρουν κάτι πολύ πολυτιμότερο από χρήματα αν τους επιστρέψουν σώους, ενώ η γιαγιά – μάγισσα Ξεμαλλιάρα θα συναντήσει ξανά την αδερφή της, την Ξεδοντιάρα, η οποία μεταμορφώνεται σε κουκουβάγια και θα οδηγήσει την αδερφή της στην κρυψώνα των απαγωγέων. Από την διπλή αυτή δράση, ξεχωρίζει με ενδιαφέρον η σχέση των δίδυμων αδερφών – μαγισσών, η σχέση των οποίων καταστρέφεται όταν η Μαργαρίτα (μέλλουσα Ξεδοντιάρα) υποστεί τις συνέπειες ενός φίλτρου της Ξεμαλλιάρας (που μάλλον ήταν πάντα ξεμαλλιάρα, γι’ αυτό και δεν φαίνεται να έχει και άλλο όνομα). Η όμορφη Μαργαρίτα θα μεταμορφωθεί σε άσχημη γριά και ως τέτοια θα το σκάσει στο σκοτεινό δάσος, όπου από λάθος άλλου φίλτρου θα μεταμορφώνεται όποτε θέλει και σε κουκουβάγια. Οι αδερφικές σχέσεις λοιπόν φαίνεται να είναι το κεντρικό θέμα της συνέχειας του Βασιλιά Κοντοπίθαρου, στην χιουμοριστική και εξαιρετική εικονογράφηση του Τόμεκ Γιοβάνη: η σχέση των διδύμων που θα πείσουν μαζί τους απαγωγείς τους να τους ελευθερώσουν, η σχέση των δύο δίδυμων αδερφών- μαγισσών (α, ναι, κι αυτές δίδυμες ήταν!), αλλά και η σχέση Παραδόπιστου – Ψηλομύτας που μοιάζει περισσότερο με ισότιμη αδερφική σχέση παρά σχέση πατέρα-κόρης. Το σημαντικό όμως είναι πως αφενός η απαγωγή λύνεται αναίμακτα –δεν το λες και λίγο- και ο Παραδόπιστος και η Ψηλομύτα καταλήγουν να δουλεύουν και να διαβάζουν –αυτό το λες και πρωτάκουστο. Με λίγα λόγια, τέλος καλό όλα καλά! ![]() Σοφία Νέμα Ο Κοντοπίθαρος και η εξαφάνιση των διδύμων Εικονογράφηση: Τόμεκ Γιοβάνης Εκδόσεις Πατάκη ISBN: 9789601674094 Τιμή: €7.70 Ηλικία: 7+ Comments are closed.
|
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ This section will not be visible in live published website. Below are your current settings: Current Number Of Columns are = 2 Expand Posts Area = Gap/Space Between Posts = 10px Blog Post Style = card Use of custom card colors instead of default colors = Blog Post Card Background Color = current color Blog Post Card Shadow Color = current color Blog Post Card Border Color = current color Publish the website and visit your blog page to see the results Archives
July 2024
|
Αλκίφρονος 3 - Κάτω Πετράλωνα
Αθήνα Τ.Κ. : 11835
[email protected]
[email protected]
www.theathinaiart.com
Όροι χρήσης: Με βάση το Ν. 2121/93 περί μη αναδημοσιεύσιμου μέρους ή όλου του κειμένου
χωρίς άδεια του υπογράφοντος