Το βιβλίο της Μαίρης Κανάκη «Ο Σήφης θέλει χώρο» παρουσιάζεται στο Χαϊδάρι Το εφηβικό μυθιστόρημα της Μαίρης Κανάκη «Ο Σήφης θέλει χώρο» θα παρουσιαστεί από τις εκδόσεις «Το Δόντι» το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2020 στις 6.00 μ.μ. στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημαρχείου Χαϊδαρίου (Στρ. Καραϊσκάκη 138).
Θα μιλήσουν οι: Βάσω Χρυσοστομίδου, εκπαιδευτικός και Δημήτρης Κοπανάς, διαφημιστής. Για το πρώτο εφηβικό μυθιστόρημα της Μ. Κανάκη («Όταν το καλοκαίρι συναντά τον χειμώνα») θα μιλήσει η Μαριαλένα Βιλλιώτη, εκπαιδευτικός. Αποσπάσματα θα διαβάσει ο Αντώνης Μπάβας, ηθοποιός. Το δεύτερο εφηβικό μυθιστόρημα της Μαίρης Κανάκη είναι ένα βιβλίο για τη διαφορετικότητα και την ενσυναίσθηση. Ο Σήφης, ένα αγόρι στην εφηβεία, ψάχνει να βρει χώρο στην οικογένεια, στο σχολείο, στη ζωή. Οι μαθησιακές δυσκολίες του κάποιες φορές κάνουν τη συναναστροφή του με τους συμμαθητές του επεισοδιακή. Οι καθηγητές του χάνουν την υπομονή τους κι ο Σήφης μπερδεύεται με όλα αυτά που ακούει για τη συμπεριφορά του. Οι έρωτες, οι φιλίες και τα απρόσμενα της ζωής χαρίζουν στιγμές γέλιου και προβληματισμού πάνω στο θέμα της διαφορετικότητας και της αποδοχής. Η Μαίρη Κανάκη γεννήθηκε στην Αθήνα. Eργάζεται ως μόνιμος εκπαιδευτικός Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σπούδασε Αγγλική Γλώσσα και Φιλολογία στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και έκανε Mαster of Αrts στην Αγγλία στο University of Kent at Canterbury. Διηγήματά της έχουν βραβευτεί σε διαγωνισμούς και έχουν εκδοθεί σε συλλογές. Το 2017 το πρώτο της εφηβικό μυθιστόρημα «Όταν το καλοκαίρι συναντά το χειμώνα» (εκδ. Το Δόντι) απέσπασε τιμητικό έπαινο από το πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών «Παιδικό βιβλίο-Παιδαγωγικό υλικό» του Πανεπιστημίου Αιγαίου. Ασχολείται με την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και τη δημιουργική γραφή. Έχει σκηνοθετήσει δρώμενα και παραστάσεις. Comments are closed.
|
ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ This section will not be visible in live published website. Below are your current settings: Current Number Of Columns are = 2 Expand Posts Area = Gap/Space Between Posts = 10px Blog Post Style = card Use of custom card colors instead of default colors = Blog Post Card Background Color = current color Blog Post Card Shadow Color = current color Blog Post Card Border Color = current color Publish the website and visit your blog page to see the results Archives
July 2024
|
Αλκίφρονος 3 - Κάτω Πετράλωνα
Αθήνα Τ.Κ. : 11835
[email protected]
[email protected]
www.theathinaiart.com
Όροι χρήσης: Με βάση το Ν. 2121/93 περί μη αναδημοσιεύσιμου μέρους ή όλου του κειμένου
χωρίς άδεια του υπογράφοντος